Etyka w V LO

ETYKA w V LO - informacja dla uczniów i rodziców

Więcej

ETYKA w V LO - Jerzy Rudź - informacja o prowadzącym

Więcej

"Spotkanie z ważnym filozofem XIX wieku"

29 października 2019 ruszył kolejny sezon Spotkań z filozofami. 

Więcej

Grupa etyczna na debacie na temat handlu ludźmi

W dniu 29 października 2018 roku grupa etyczna uczniów klasy 2 LO pod opieką pana Jerzego Rudzia  wzięła udział w debacie na temat handlu ludźmi, zorganizowanej w Warmińsko – Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Więcej

Klasa 3F LO na 16. Olsztyńskich Dniach  Nauki i Sztuki. Wykłady o Schopenhaurze i Heideggerze.

W piątek 28 września 2018 klasa 3F LO  wzięła udział w 9. Filozofii  Filmowo, odbywającej się  w ramach 16. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki w Olsztynie.

Więcej

Klasa 2D LO w Centrum Nauk Humanistycznych UWM w Olsztynie.

W środę 26 września 2018 roku klasa 2D LO wzięła udział w kolejnych już  Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki w Centrum Nauk Humanistycznych UWM w Olsztynie.

Więcej

Skąd wiemy, że istnieją inne umysły?

26 kwietnia 2018 roku,  w auli naszej szkoły, odbyło się kolejne SPOTKANIE Z FILOZOFEM.

Więcej

VI Warsztaty Filozoficzne UWM

20 kwietnia 2018 klasy: 1D LO i  2A LO uczestniczyły w  VI Warsztatach Filozoficznych zorganizowanych przez  Instytut Filozofii UWM w Olsztynie.

Więcej

Spotkanie z filozofem. Transhumanizm

Gościem był tym razem dr inż. Jarosław Strzelecki  z Zakładu Epistemologii, Logiki i Metodologii Nauk  Instytutu Filozofii UWM, który wygłosił wykład (z elementami warsztatu) pt. CZŁOWIEK ZDEZAKTUALIZOWANY. POGADANKA O TRANSHUMANIZMIE

Więcej

Spotkanie z filozofem. Sztuka kreatywnego pisania, sezon IV

W czwartek  16  listopada,  w auli naszej szkoły, rozpoczęliśmy 4. Sezon SPOTKAŃ Z FILOZOFEM.  Gościem był dr Jacek Sobota  – pisarz, krytyk literacki i publicysta, autor kilkudziesięciu opowiadań fantastycznych.

Więcej

Grupa etyczna na 15. Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki

27 września 2017 grupa etyczna klasy trzeciej LO, pod opieką p. Jerzego Rudzia, wzięła udział w 15. Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki.
 

Więcej

Warsztaty filozoficzne na UWM

30 marca 2017 klasa 2A LO uczestniczyła w Warsztatach Filozoficznych zorganizowanych przez  Instytut Filozofii UWM w Olsztynie. 

Więcej

Spotkanie z filozofem. Pamięć

24 lutego 2017 roku w auli naszej szkoły miało miejsce kolejne Spotkanie z filozofem pt. Zapamiętać pamięć, czyli o technikach pamięciowych w ramach projektu Filozofia – poznać, zrozumieć, pokochać

Więcej

"Jak zostaliśmy nihilistami" - spotkanie z Profesorem Andrzejem Kucnerem

18 listopada 2016 w trakcie spotkania z prof. Andrzejem Kucnerem – dyrektorem Instytutu Filozofii UWM w Olsztynie.  O tym „Jak zostaliśmy nihilistami” - bo tak brzmiał temat wykładu – mogło porozmawiać ok. 150 uczniów zebranych w auli naszej szkoły.

Więcej

Uczniowie V LO na tropie szczęścia. Spotkanie z filozofem – sezon III :)

25 października 2016 zainaugurowaliśmy kolejny rok – już trzeci – spotkań uczniów naszej szkoły z filozofami. 

Więcej

Filozoficzna uczta podczas 14. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki

23 września 2016 roku klasa 2A LO, w tym silna reprezentacja uczestników lekcji etyki, odwiedziła Centrum Humanistyczne UWM w ramach 14. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Więcej

Spotkanie z filozofem. Postęp

Czy intensywny rozwój nauki, techniki, przemysłu, komunikacji, medycyny oraz innych dziedzin, mających realny wpływ na jakość i długość naszego życia, czyni nas ludźmi szczęśliwszymi, a nade wszystko moralnie lepszymi od tych, którzy żyli przed nami  100, 1000 czy nawet 10000 lat temu?
O rozwianie wątpliwości poprosiliśmy znawcę problematyki idei postępu – Pana doktora Piotra Wasyluka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, który odwiedził nas 14 kwietnia 2016r.

Więcej

Spotkanie z filozofem. Utopia

Do dziś myślenie utopijne jest tematem wielu cennych rozpraw naukowych i ożywionych dyskusji, nie tylko akademickich, dlatego z radością  gościliśmy 17 marca br., znawcę tej problematyki i autora kilku publikacji z tej dziedziny – doktora Piotra Wasyluka.

Więcej

Spotkanie z filozofem. Zło

17 listopada 2015 roku po raz kolejny gościliśmy – w ramach projektu„Filozofia – poznać, zrozumieć, pokochać”, historyka filozofii. Tym razem odwiedził nas pan dr Jarosław Strzelecki - pracownik Zakładu Epistemologii, Logiki i Metodologii Nauk Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Więcej

Spotkanie z filozofem. Miłość.

26 października 2015 roku po raz kolejny w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z filozofem.
Temat październikowej sesji dotyczył miłości – jej literackich, filozoficznych, psychologicznych i neurobiologicznych uwarunkowań.

Więcej

Spotkanie z filozofem. Strach.

Czym jest strach? Jak sobie radzić ze strachem? Czego się boimy a czego lękamy?  Na te i wiele innych pytań próbowała odpowiedzieć dr Agnieszka Biegalska z Instytutu Filozofii UWM w Olsztynie, inaugurując w piątek 17 kwietnia w auli naszej szkoły cykl wykładów/ warsztatów  pt. „Filozofia – poznać, zrozumieć, pokochać”.

Więcej