Etyka w V LO

ETYKA w V LO - informacja dla uczniów i rodziców

Warsztaty filozoficzne na UWM

30 marca 2017 klasa 2A LO uczestniczyła w Warsztatach Filozoficznych zorganizowanych przez  Instytut Filozofii UWM w Olsztynie.

Spotkanie z filozofem. Pamięć

24 lutego 2017 roku w auli naszej szkoły miało miejsce kolejne Spotkanie z filozofem pt. Zapamiętać pamięć, czyli o technikach pamięciowych w ramach projektu Filozofia – poznać, zrozumieć, pokochać

"Jak zostaliśmy nihilistami" - spotkanie z Profesorem Andrzejem Kucnerem

18 listopada 2016 w trakcie spotkania z prof. Andrzejem Kucnerem – dyrektorem Instytutu Filozofii UWM w Olsztynie.  O tym „Jak zostaliśmy nihilistami” - bo tak brzmiał temat wykładu – mogło porozmawiać ok. 150 uczniów zebranych w auli naszej szkoły.

Uczniowie V LO na tropie szczęścia. Spotkanie z filozofem – sezon III :)

25 października 2016 zainaugurowaliśmy kolejny rok – już trzeci – spotkań uczniów naszej szkoły z filozofami.

Filozoficzna uczta podczas 14. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki

23 września 2016 roku klasa 2A LO, w tym silna reprezentacja uczestników lekcji etyki, odwiedziła Centrum Humanistyczne UWM w ramach 14. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Spotkanie z filozofem. Postęp

Czy intensywny rozwój nauki, techniki, przemysłu, komunikacji, medycyny oraz innych dziedzin, mających realny wpływ na jakość i długość naszego życia, czyni nas ludźmi szczęśliwszymi, a nade wszystko moralnie lepszymi od tych, którzy żyli przed nami  100, 1000 czy nawet 10000 lat temu?
O rozwianie wątpliwości poprosiliśmy znawcę problematyki idei postępu – Pana doktora Piotra Wasyluka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, który odwiedził nas 14 kwietnia 2016r.

Spotkanie z filozofem. Utopia

Do dziś myślenie utopijne jest tematem wielu cennych rozpraw naukowych i ożywionych dyskusji, nie tylko akademickich, dlatego z radością  gościliśmy 17 marca br., znawcę tej problematyki i autora kilku publikacji z tej dziedziny – doktora Piotra Wasyluka.

Spotkanie z filozofem. Zło

17 listopada 2015 roku po raz kolejny gościliśmy – w ramach projektu„Filozofia – poznać, zrozumieć, pokochać”, historyka filozofii. Tym razem odwiedził nas pan dr Jarosław Strzelecki - pracownik Zakładu Epistemologii, Logiki i Metodologii Nauk Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Spotkanie z filozofem. Miłość.

26 października 2015 roku po raz kolejny w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z filozofem.
Temat październikowej sesji dotyczył miłości – jej literackich, filozoficznych, psychologicznych i neurobiologicznych uwarunkowań.

Spotkanie z filozofem. Strach.

Czym jest strach? Jak sobie radzić ze strachem? Czego się boimy a czego lękamy?  Na te i wiele innych pytań próbowała odpowiedzieć dr Agnieszka Biegalska z Instytutu Filozofii UWM w Olsztynie, inaugurując w piątek 17 kwietnia w auli naszej szkoły cykl wykładów/ warsztatów  pt. „Filozofia – poznać, zrozumieć, pokochać”.