Spotkanie z filozofem. Strach.

Przezwyciężenie strachu to początek mądrości

Bertrand Russell (1872 – 1970)

Czym jest strach? Jak sobie radzić ze strachem? Czego się boimy a czego lękamy?  Na te i wiele innych pytań próbowała odpowiedzieć dr Agnieszka Biegalska z Instytutu Filozofii UWM w Olsztynie, inaugurując w piątek 17 kwietnia w auli naszej szkoły cykl wykładów/ warsztatów  pt. „Filozofia – poznać, zrozumieć, pokochać”.
              Choć spotkanie adresowane było do licealistów uczęszczających na lekcje etyki, przybyło na nie znacznie więcej zainteresowanych tą problematyką uczniów, którzy z uwagą wysłuchali wykładu nt. strachu i lęku w perspektywie antropologicznej. Niewątpliwym walorem prezentacji było ukazanie problematyki strachu w szerokim kontekście biblijnym, psychologicznym, filozoficznym i literackim, co pozwoliło wielu uczestnikom – zwłaszcza tegorocznym maturzystom – odświeżyć  wiadomości zdobyte na lekcjach języka polskiego i etyki. Pozwoliło także uświadomić sobie jakościowe różnice strachu, jego przyczyny i mnogość konsekwencji, jakie ze sobą niesie. Słuchacze dowiedzieli się o sposobach radzenia sobie ze strachem na przestrzeni wieków. Nie stroniąc od aforyzmów pani dr Agnieszka Biegalska opowiedziała językiem barwnym a zarazem przystępnym i zrozumiałym o zawiłych aspektach strachu i lęku w ujęciu A. Schopenhauera, M. Heideggera czy Z. Baumana.
             W trakcie spotkania uczeń klasy 3A Mateusz Panuś odebrał z rąk pani dr A. Biegalskiej dyplom i nagrody za zajęcie I miejsca w zawodach II stopnia XXVII Olimpiady Filozoficznej.

Kolejny wykład zatytułowany „Skąd się bierze zło?” poprowadzi już w maju dr Jarosław Strzelecki.
Zapraszamy!