Grupa etyczna na 15. Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki

27 września 2017 grupa etyczna klasy trzeciej LO, pod opieką p. Jerzego Rudzia, wzięła udział w 15. Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki. W Centrum Humanistycznym UWM uczniowie wysłuchali wykładu, połączonego z prezentacją multimedialną, pt.  Sztuka w służbie totalitaryzmów, poświęconego historii plakatów propagandowych w III Rzeszy i ZSRR.
Następnie licealiści odkrywali mechanizmy perswazji  w trakcie warsztatu dotyczącego manipulacji w przestrzeni medialnej.  Zwieńczeniem dnia było długo oczekiwane spotkanie z – zaprzyjaźnionym z naszą szkołą – doktorem Jarosławem Strzeleckim z Instytutu Filozofii, który interesująco opowiadał o Filozofii czasu i przestrzeni na przykładzie trzech teorii naukowych: I. Newtona (absolutyzm), G.W. Leibniza (relacjonizm) oraz H. Bergsona (procesualizm). Była to fascynująca i udana – wbrew stanowisku św. Augustyna – próba opisania czasu i przestrzeni.

Z głową pełną wiedzy i sercem pełnym wrażeń  w krótkim czasie przemieściliśmy się z rzeczywistości akademickiej do – jakże nam bliskiej
i swojskiej –  rzeczywistości … wirtualnej;)

To była trzecia i – niestety – ostatnia już wizyta grupy etycznej w trakcie ODNiS. W przyszłym roku niektórzy z uczestników sami reprezentować będą społeczność akademicką, czego sobie i innym trzecioklasistom naszej szkoły życzymy.