XI wymiana młodzieży - 22.04.2015-01.05.2015

W dniach 22.04-01.05.2015 odbyła się już XI wymiana uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy i Gimnazjum im. Maxa-Plancka w Gelsenkirchen. Tym razem to polska grupa musiała stanąć na wysokości zadania i przyjąć niemieckich uczniów do swoich domów. Zadanie było o tyle ułatwione, że spotkaliśmy się już wszyscy razem w grudniu w Gelsenkirchen, gdzie nawiązaliśmy przyjaźnie. Z niecierpliwością więc czekaliśmy na ich przybycie. W środę rano pojechaliśmy wspólnie na lotnisko w Gdańsku - uściskom nie było końca, wszyscy byli bardzo zadowoleni, że właśnie rozpoczęła się nasza wymiana. Po południu wspólnie odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, które zrobiło duże wrażenie zarówno na naszych gościach jak i na nas. Potem ruszyliśmy na zwiedzanie Gdańska, mieliśmy dużo czasu wolnego, więc mogliśmy zintegrować się jeszcze bardziej. Wieczorem zakwaterowaliśmy się w schronisku młodzieżowym w Gdyni. W czwartek odbyliśmy spacer po molo w Sopocie, a po południu odwiedziliśmy przepiękny zamek w Malborku oraz rozpoczęliśmy pracę w zespołach polsko-niemieckich nad projektem „Szlakiem gotyku ceglanego”. W piątek nasi niemieccy przyjaciele mogli zobaczyć jak wyglądają lekcje w polskich szkołach. Wzięli również udział w zakończeniu roku klas maturalnych i pokazie talentów naszych absolwentów. Wieczorem wybraliśmy się na kręgle, było mnóstwo zabawy J. W sobotę pojechaliśmy na cały dzień na Mazury. Najpierw Święta Lipka, zwiedzanie kościoła, który wywarł niesamowite wrażenie ze względu na malowane iluzje optyczne na sklepieniach, potem Mikołajki. W tym tętniącym życiem miasteczku odbyliśmy rejs statkiem po jeziorze Śniardwy. W niedzielę program wymyślały i realizowały rodziny. Każdy mógł wykazać się swoją twórczą inwencją. W poniedziałek spacerowaliśmy wokół jeziora Długiego i odwiedziliśmy Dom Ericha Mendelsohna. Następnie polska grupa musiała sprawdzić się w roli przewodników do olsztyńskiej starówce. Było przy tym dużo śmiechu. We wtorek wybraliśmy się do Działdowa, a zaraz potem do Grunwaldu. Zwiedzaliśmy Muzeum Zakonu Krzyżackiego i Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej. Było to bardzo powiązane z przewodnim tematem projektu, więc wszyscy byli bardzo zaciekawieni. W środę prezentowaliśmy na forum całej grupy efekty naszej pracy projektowej, a po południu mieliśmy wspólne spotkanie pożegnalne u Kojrysa. Towarzyszyły nam tradycyjne polskie dania i ludowe piosenki. Był to już ostatni wspólny dzień, ponieważ o godzinie 1:00 w czwartek odprowadziliśmy naszych przyjaciół na autobus do Gdańska. Potem dostawaliśmy mnóstwo wiadomości, że lot był udany i wszyscy dotarli bezpiecznie do swoich domów. Bardzo nam się podobał czas spędzony razem i mamy wielką nadzieję, że jeszcze kiedyś się zobaczymy J.
Agata Fritza, IIB