Wymiana w ramach programu Erasmus - młodzież w działaniu.

W dniach od 5-10.06.2016 młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 oraz Mittelschule Veitshöchheim uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu  zorganizowanym przez  Jubi Unterfranken z pomocą pani Kathariny Bartsch oraz pani Anastazji Zydor.

Ale zacznijmy od początku…

Do Würzburga dotarliśmy w niedzielę 5.06.2016. W ośrodku czekali już na nas gospodarze z panią Kathariną Bartsch, opiekunem grupy z Niemiec.

Po szybkim zakwaterowaniu i kolacji przyszła pora na zapoznanie się z uczniami z Niemiec.

Początkowo nieśmiali szybko przełamaliśmy pierwsze lody.

Następny dzień przyniósł nam również wiele pozytywnych emocji. Pani Anastazja Zydor poprowadziła z nami warsztaty, dzięki którym mogliśmy się  jeszcze lepiej poznać, pracować w grupach i doskonalić umiejętności językowe. Poprowadziła ona  zajęcia w tak interesujący sposób, że  nie zorientowaliśmy się, kiedy minęły nam 3 godziny zajęć.

Po obiedzie udaliśmy się na starówkę , gdzie czekało na nas kolejne wyzwanie. Razem z naszymi kolegami z Niemiec otrzymaliśmy listę zadań  z pytaniami dotyczącymi zabytków miasta. Byliśmy z siebie bardzo zadowoleni, ponieważ praca zespołowa zakończyła się sukcesem.

Następnie udaliśmy się na słynną twierdzę Marienberg, skąd podziwialiśmy widok na piękne miasto Würzburg oraz rzekę Men. Twierdza jest cennym zabytkiem Würzburga, usytuowanym  na lewym brzegu rzeki na porośniętym winnicami wzgórzu. Jej początki sięgają VIII wieku, kiedy to wzniesiono tu pierwsze umocnienia. Od połowy XIII wieku zamek stanowił główną siedzibę książąt-biskupów. Hmm, nikt z nas nie był w stanie zliczyć licznych schodówJ, ale widok z góry  zapierał dech w piersiach.

Kolejny dzień przyniósł nowe doświadczenia i miłe wspomnienia. Przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania barokowego Pałacu  Arcybiskupów (Würzburger Residenz). Rezydencja wzniesiona została w pierwszej połowie XVIII wieku z polecenie książąt biskupów, zaprojektowanym przez znanego niemieckiego  architektekta epoki baroku i rokoko Johanna Balthasara Neumanna(1687-1753). Przepiękny, słynący z bogato zdobionych wnętrz pałac porównywany bywa często do rezydencji Schönbrunn w Wiedniu czy podparyskiego Wersalu. Całość zaś otoczona została rozległym parkiem krajobrazowym z pięknymi ogrodami. W 1981 roku rezydencja arcybiskupia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dużym zaskoczeniem okazała się dla nas komnata licząca 600 luster. Naszą uwagę przykuło również malutkie łóżko, które okazało się należeć do Napoleona Bonaparte. Jednak ciężko wyróżnić najpiękniejsze pomieszczenia, ponieważ wszystkie ozdobione były przepięknymi stiukami  i freskami.

Ale to nie koniec atrakcji. Nasz autokar już czekał, żeby zawieźć nas do pięknego miasta Rothenburg ob der Taube -  przepięknego, otoczonego obronnymi murami miasteczka.

I tym razem gra miejska w grupach międzynarodowych bardzo nam się podobała. Kiedy tak realizowaliśmy kolejne zadania, trafiliśmy do sklepu, w którym Boże Narodzenie panuje cały rok, a niektóre dekoracje były po prostu magiczne.

Następny przyjemny punkt programu kolejnego dnia pobytu to rejs statkiem po rzece Men. Widoki wzgórz, winnic, kościołów ukrytych wśród skał i zieleni oraz szum wody… ach cudowny relaks.

Po rejsie czekał na nas burmistrz Veitshöchheim, który bardzo serdecznie nas powitał i opowiedział o swoim mieście, życząc udanego pobytu.

Następnie udaliśmy się do pałacu i ogrodów rococo, letniej rezydencji biskupów. Ogrody kryły mnóstwo fontann, labiryntów, tajemniczych alejek, ale największym zaskoczeniem była muszelkowa grota, która przetrwała tyle wieków. Po pysznym obiedzie udaliśmy się z wizytą do szkoły naszych kolegów z Niemiec. Obejrzeliśmy wspólnie z panią dyrektor sale lekcyjne, pracownię komputerową, ale najbardziej spodobała nam się sala lekcyjna-kuchnia, gdzie odbywają się zajęcia dotyczące  gotowania. Uczniowie mają do dyspozycji ciekawie zaprojektowany ogród oraz własny ogródek z uprawamiJ

Na koniec dnia udało się organizatorom ponownie miło nas zaskoczyć, ponieważ czekał na nas basen odkryty z licznymi atrakcjami. Ale było frajdy!To było piękne zakończenie dnia, wodne szaleństwa i relaks wśród zieleni.

Aż szkoda było kończyć ten dzień, bo wiedzieliśmy, że następnego dnia będziemy musieli pożegnać się i opuścić naszych nowych znajomych.

Ostatniego dnia pani Anastazja przygotowała dla nas  bardzo ciekawe zajęcia, śmiechu było co niemiara i na chwilę zapomnieliśmy, że to ostatni dzieńL

Wyjazd był niezapomnianym doświadczeniem, przyniósł mnóstwo cudownych wspomnień i wrażeń, zawiązały się nowe znajomości i oczywiście doskonaliliśmy język niemiecki. Nauka, przyjaźnie i przygody to nie wszystko – cel wymiany, czyli łamanie barier i uprzedzeń ,został osiągnięty i już z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

Dziękujemy naszym organizatorom, czyli Jubi Unterfranken z panią Anastazją Zydor oraz panią  Kathariną Bartsch. Dziękujemy również naszym opiekunom ,czyli p. Agnieszce Idziaszek oraz p.Alicji Fesnak.