Wymiana z Gimnazjum im. Maxa Planca - rewizyta

W dniach od 28 maja do 6 czerwca 2016 miała miejsce wymiana polsko-niemiecka. Młodzież z Niemiec odwiedziła nas, po naszej uprzedniej wizycie w Niemczech pod koniec ubiegłego roku. Codziennie odwiedzaliśmy nowe miejsca, między innymi takie miasta jak Gdańsk, Sopot oraz  Centrum Nauki Experyment  w Gdyni . W trakcie wymiany realizowaliśmy projekt „Mikołaj Kopernik na Warmii”, zwiedzaliśmy Frombork i Toruń, podążając śladami działalności znanego astronoma. W programie wycieczki na Mazury znalazła się Święta Lipka oraz Mikołajki. Młodzież niemiecka zachwycała jest pięknem naszego regionu. Pogoda dopisywała, więc rejs statkiem po jeziorze Śniardwy był dla naszych gości dużą atrakcją. Ponadto mogliśmy spróbować sił na smoczych łodziach oraz w parku linowym.  Uczniowie niemieccy zwiedzili naszą szkołę i zobaczyli jak wyglądają u nas lekcje, biorąc w nich udział. Przez czas trwania wymiany mieliśmy okazję nie tylko poznać więcej polskich miast, siebie nawzajem,  ale również wspólnie się uczyć oraz bawić. Nawiązaliśmy wiele znajomości, razem spędziliśmy miło czas. Pokazaliśmy naszym niemieckim kolegom i koleżankom takie miejsca jak np. plaża miejska czy starówka.

Jeżeli miałabym doradzić każdemu uczniowi, który waha się czy wziąć udział w tego rodzaju projekcie, jak najbardziej polecam to zrobić. Można zdobyć nowych przyjaciół i rozwinąć swoje możliwości językowe, a jednocześnie zwiedzić nowe, ciekawe miejsca.

Aleksandra Waszkiewicz

Dziękujemy bardzo PNWM, Spółdzielni Mieszkaniowej JAROTY w Olsztynie oraz Radzie Rodziców za finansowe wsparcie projektu.

Kuklińska Bernadeta