Z rewizytą w Gelsenkirchen 23.11 - 01.12.2013

W dniach 23.11 - 01.12.2013 wzięliśmy udział w drugiej części X wymiany polsko-niemieckiej z uczniami Max-Planck Gymnasium z Gelsenkirchen. Pełni entuzjazmu wyruszyliśmy 23.11. do Gdańska, by stamtąd polecieć do naszych niemieckich znajomych (emocje były tym większe, gdyż dla niektórych z nas był to pierwszy lot samolotem).Weekend po przylocie spędziliśmy w domach naszych partnerów. Wybraliśmy się także całą wymianą na lodowisko oraz na musical - Starlight Express, który wywarł na nas ogromne wrażenie KLIKNIJ, aby obejrzeć na YouTube. Następnego dnia odwiedziliśmy szkołę, gdzie uczestniczyliśmy w lekcjach i spotkaliśmy się z dyrektorem szkoły p. Thomasem Heinrichs. Mieliśmy również przyjemność poznania panią burmistrz miasta Gelsenkirchen w czasie spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej w ratuszu. Po spotkaniu uczestniczyliśmy w wycieczce objazdowej z przewodnikiem po Gelsenkirchen.Następnego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do Kolonii. Zwiedziliśmy tam jedną z najwspanialszych gotyckich katedr – Kölner Dom oraz byliśmy także w Muzeum Czekolady.Bardzo interesującym punktem programu było Muzeum Górnictwa w Bochum, gdzie dowiedzieliśmy się jak wyglądała praca górnika. Ostatnie trzy dni spędziliśmy na seminarium we Vlotho dotyczącym Niemiec, Polski i ich miejsca w Europie. Otrzymaliśmy wiele zadań, pracowaliśmy nad prezentacją tematów, które zintegrowały naszą polsko-niemiecką grupę. Wieczory spędzaliśmy na zabawie w sali gier, grając w piłkarzyki czy ping-ponga.Podczas całego pobytu w Niemczech spotykaliśmy się wieczorami, by miło spędzić razem czas. Kibicowaliśmy razem lokalnej drużynie Schalke, byliśmy także na największym targu Bożonarodzeniowym w Essen, pełnym tradycyjnego jedzenia, pierników oraz różnego rodzaju słodyczy, gdzie mogliśmy posmakować tradycyjnego niemieckiego jedzenia.Myślę, że w imieniu wszystkich uczestników wymiany mogę powiedzieć: na tej wymianie świetnie spędziliśmy czas, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i zawarliśmy wiele interesujących znajomości.

Emilia Kalisiak, kl. IIIC