Warsztaty językowe „Nauka bez granic”

5 października uczniowie naszego liceum i trzeciej klasy gimnazjum wzięli udział w warsztatach językowych „Nauka bez granic” w Warszawie. Tematem  pierwszego spotkania była ewolucja języka angielskiego, której rezultatem jest różnorodność jego odmian. Nick Cowles przybliżył „w pigułce” historię Anglii i wydarzenia, które miały wpływ na zmiany w języku angielskim. Bardzo obrazowo przedstawił różnicę między Anglo-SaxonNorman English, dając do zrozumienia za pomocą wyrazu „pig” (świnia) jak użycie odpowiednich słów plasowało mówcę w odpowiedniej klasie społecznej.

Na pewno niewielu z nas było świadomych, które kraje zamieszkuje najwięcej osób mówiących po angielsku. Czy ktoś przypuszczał, że na trzecim miejscu (po Stanach Zjednoczonych i Indiach) zamiast Anglii czy Australii będą Filipiny?

Porównanie wypowiedzi w Indian EnglishJamaican English było naprawdę zaskakujące, jeśli chodzi o wymowę i znaczenie. Jednak to australijski i jego zdrobnienia zrobił prawdziwą furorę. Niewielu z nas było także świadomych zmiany znaczenia słów angielskich takich jak „nice” czy „gay” na przestrzeni lat. Można się będzie zastanowić, czy staruszek mówiący nam „You’re so nice” ma na myśli to, co my.

Myślę jednak, że najbardziej na czasie, były zajęcia zatytułowane „Street English – Innit” ukazujące, jak native speakers zmieniają język w zależności od rozmówcy i sytuacji. Sposób w jakim porozumiewają się Inner Londoners zadziwia i szokuje na tyle, że niektóre szkoły w Londynie postanowiły wprowadzić zakaz używania niektórych słów i form, z którymi na pewno nieraz zetknęliście się w sieci…

Podsumowując, warsztaty okazały się niezwykle ciekawe dzięki różnorodnej formie prezentacji (filmy, nagrania, zabawy). Entuzjazm prowadzącego udzielił się wszystkim, a quiz online na koniec warsztatów wprowadził ducha radosnej rywalizacji.

Szykujcie się na następne! J