Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK w Gdańsku

Weekend od 3-5 czerwca dla naszej drużyny pierwszej pomocy nie należał do łatwych. W piątek wyjechalismy do Gdańska, aby reprezentować nasze województwo na XXIV Krajowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Po zakwaterowaniu odbyło się uroczyste otwarcie. Po obiadokolacji odbyła się odprawa kapitanów drużyn i ich opiekunów. Do późnych godzin wieczornych drużyny miały możliwość przećwiczenia reanimacji na fantomach, które miały być wykorzystane następnego dnia. Odbyło się również losowanie numerów startowych- naszym numerem była cyfra 8. W kolejce do ćwiczeń nie obyło się bez poznawania innych drużyn i początków integracji. W sobotę rano, tuż po śniadaniu każdej drużynie został przydzielony pilot, który prowadził od stacji do stacji wyznaczonym szlakiem. Młodzież musiała stawić czoła jedenastu stacjom ratunkowym, pisemnemu testowi oraz czterem stacjom rekreacyjnym. Naszą pierwszą stacją okazała się stacja rekreacyjna- siedząc w cieniu słuchaliśmy o honorowych krwiodawcach krwi. Mieliśmy również możliwość zobaczenia odznak dla honorowych krwiodawców. Trochę odstresowani ruszyliśmy na naszą kolejną stację, która znajdowała się na plaży. Bardzo przypadła nam do gustu, ponieważ nie mogliśmy wnieść na nią materiałów opatrunkowych. Podchodząc bliżej ujrzeliśmy kobietę z poparzeniami słonecznymi oraz mężczyznę ze szkłem wbitym w stopę. Okazało się że para miała ze sobą plecak, w którym znajdowały się podpaski, woda i bandaże. Wykorzystując to, co mieliśmy opatrzyliśmy ich. W kolejnej sytuacji musieliśmy umieć zachować zimną krew. Podchodząc do łódki, zobaczyliśmy panikującą kobietę, która w późniejszym czasie zemdlała. Za łódką znajdowało się dwóch ratowników, którzy wyciągnęli z wody podtopionego mężczyznę, którego musieliśmy reanimować. 2 minuty przed końcem czasu ratownicy przybyli z defibrylatorem i wspólnie działaliśmy. Po wysiłkach na plaży jak zbawienie przyszła stacja relaksacyjna, podczas której mieliśmy chwilę aby odpocząć. Stamtąd udaliśmy się na kolejną stację, która znajdowała się przy restauracji. Według scenariusza opiekun był na wycieczce wraz z kilkoma uczniami, zastaliśmy go siedzącego na ławce z silnym bólem w klatce piersiowej. Również nie wszyscy uczniowie okazali się bez urazowi- jedna dziewczyna z bójki wyszła z rozciętym łukiem brwiowym, jedna osoba  zakrztusiła się, a osoby, którym nic nie było bardzo pomagały nam opanować sytuację. Kolejnym miejscem naszych działań był plac zabaw połączony z siłownią na świeżym powietrzu. Tam do opatrzenia mieliśmy trzy osoby: dziewczynę, która spadła z wysokości oraz dwie dziewczyny z urazami nóg. Stamtąd udaliśmy się na stację rekreacyjną, w której musieliśmy wykazać się swoją kreatywnością-wspólnie stworzyliśmy graffiti symbolizujące 95lecie działań młodzieży w Polskim Czerwonym Krzyżu. Kolejny przypadek bardzo przypadł nam do gustu-wchodząc na stację zobaczyliśmy samochód oraz motocyklistę. Wypadki komunikacyjne nie należą do łatwych dlatego jako wsparcie otrzymaliśmy jednostkę ochotniczej straży pożarnej, która pomogła nam zabezpieczyć miejsce wypadku oraz udzielić pierwszej pomocy. Kolejnym punktem sprawdzającym naszą wiedzę był test składający się z 18 pytań. Następnie udaliśmy się na pozorację, w której musieliśmy udzielić pomocy dziewczynie po porażeniu prądem oraz jej koleżance z podciętymi żyłami. Kolejną stacją była tak zwaną stacja relaks gdzie nagraliśmy o sobie krótki filmik. Kolejnym przypadkiem było odnalezienie w lesie powieszonego chłopaka oraz jego siostry z atakiem epileptycznym i jego narzeczonej, która zaczęła rodzić. Udając się w głąb lasu natrafiliśmy na sytuację, w której drwale podczas wycinki drzewa ulegli wypadkowi. Jeden z nich miał rozcięte udo, drugi odcięty palec, a trzeci został przygnieciony przez drzewo. Mimo tak ciężkiej sytuacji z uśmiechem i śpiewem ruszyliśmy na ratunek kolejnym poszkodowanym na zawodach-matce z dzieckiem i mężczyźnie, którzy ulegli wypadkowi rowerowemu. Mimo licznych otarć i złamania obojczyka u matki udało nam się uspokoić poszkodowanych a nawet z nimi żartować. Naszą przedostatnią stacją była rozmowa z policjantami, którym mogliśmy zadać nurtujące nas pytania. Wchodząc na ostatnią stacje ujrzeliśmy kilkoro nietrzeźwych mężczyzn robiących grilla, dlatego nie dziwne że do opatrzenia mieliśmy oparzenie,zabezpieczenie treści pokarmowych jednego z nich oraz leżących przy nim narkotyków. Na nasze szczęście na pomoc przyszła nam straż miejska, która pomogła nam w opatrzeniu drobnych urazów oraz uspokojeniu odurzonych poszkodowanych. Mimo upału nie brakowało nam siły na śmiechy, żarty oraz śpiewy. Po powrocie do ośrodku mieliśmy chwilę odpoczynku przed ogłoszeniem wyników. Stresujący moment był dla nas wielką ekscytacją ponieważ zajęliśmy 5 miejsce! Po rozluźnieniu atmosfery odbyła się zabawa integracyjna podczas której mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń i poglądów oraz nabycia nowych znajomości. Nasze województwo reprezentowali:
Kapitan: Klaudia Kadzewicz
Roksana Sosnowska
Aleksandra Michna
Aleksandra Steranko
Natan Subocz

Drużynę przygotowała pani Beata Rafalska

Film z przebiegu mistrzostw   https://www.youtube.com/watch?v=DBmxymcuIew&feature=youtu.be

Strona mistrzostw na facebooku      https://m.facebook.com/mistrzostwapck/