Śladami Mikołaja Kopernika i pierwszych osadników na ziemiach polskich

27 kwietnia 2017 r. klasa 2B gimnazjum pod opieką pani Joanny Niedzielskiej pojechała na dwudniową wycieczkę do Torunia i Biskupina. 

Z dziennika pokładowego dzień 1 :)
            Pierwszą naszą atrakcją był gród w Biskupinie. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się, jak wyglądały starożytne osady i według jakiego planu je budowano. W jednej z chat, znajdującej się za murami obronnymi osady, mieliśmy przyjemność ulepienia glinianego naczynia. Zobaczyliśmy także już gotową zastawę, która została wypalona w specjalnym piecu. Następnie wybraliśmy się do Wenecji, gdzie znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej. Obejrzeliśmy tam wagony i lokomotywy taboru wąskotorowego, obrotnicę kolejową i budkę dróżnika. Jest to największy tego typu skansen w Europie. Przewodnik opowiedział nam, jak funkcjonowała kiedyś kolej. Jedną z ciekawostek było to, że dawniej koty mogły być przewożone na kolanach właścicieli w wagonach pasażerskich, a psy musiały być transportowane w specjalnych wagonach pocztowych. Pod koniec dnia zakwaterowaliśmy się w Forcie IV. Po tym zabytkowym miejscu również oprowadził nas przewodnik. Dowiedzieliśmy się, iż fort ten (wybudowany w latach 1878 – 1884) należy do toruńskiego pierścienia fortecznego.

Z dziennika pokładowego dzień 2:

Następnego dnia udaliśmy się do Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie własnoręcznie wykonaliśmy pierniczki. Dowiedzieliśmy się, że formy do pierniczków niegdyś wyrabiało się z drewna pochodzącego z drzew owocowych, przede wszystkim z jabłoni. Obejrzeliśmy również film, przedstawiający historię powstania tego muzeum. Poczęstowano nas prawdziwymi, pysznymi toruńskimi piernikami. Po wizycie w muzeum, zwiedzaliśmy Toruń. Zobaczyliśmy tu Krzywą Wieżę, przeszliśmy się ulicą Ciasną, z którą wiąże się legenda o piekarzu i kominiarzu. Oczywiście udaliśmy się pod pomnik Mikołaja Kopernika, a nawet dowiedzieliśmy się, do czego dawniej służył osiołek ustawiony w samym środku Starego Miasta, u zbiegu ulic Szerokiej i Żeglarskiej. Ostatnią atrakcją była wizyta w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

p.s.
            Wycieczka bardzo nam się podobała. Warto było obejrzeć tak wiele cennych zabytków, a także dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy o miejscach prezentujących dawną historię Polski. Ponadto był to czas spędzony w miłej atmosferze. W końcu mieliśmy chwilę, aby się poznać się lepiej i bawiliśmy się świetnie!

                                                                                                          Klasa 2BGaleria