Uczyć bawiąc, czyli zajęcia dla przedszkolaków w V LO

O tym, że na naukę nigdy nie jest za wcześnie, a połączona z zabawą jest przyjemnością przekonały się dzieci z  przedszkola „Radość” w Olsztynie.

W czwartek 20 września gościły w V L0, gdzie licealiści pod okiem nauczycieli przygotowali im wiele atrakcji. Po słodkim powitaniu przez dyrektora szkoły panią Annę Struk przyszedł czas na naukę.

O ważnej umiejętności ratowania ludzkiego życia mówili członkowie szkolnej grupy PCK - ratownicy Grupy Pomocy Humanitarnej PCK Olsztyn wraz  z nauczycielem edukacji dla bezpieczeństwa panem Krzysztofem Rutkowskim. Dzieci uczyły się właściwych reakcji w sytuacjach zagrożenia życia, ćwiczyły ABC pierwszej pomocy i  dzieliły się własnymi obserwacjami.

Następnie spotkały się z nauczycielką biologii panią Bożeną Lewandowską, która otworzyła przed nimi pełen tajemnic świat fauny i flory. Czym żywi się jeż, a czym jeżowiec, gdzie żyją gąbki i koralowce, jak wygląda śmiercionośny skorpion i dlaczego pewna szyszka ma złą sławę  „zabójcy drwali”. Te i wiele innych ciekawostek dzieci mogły usłyszeć, zobaczyć i dotknąć podziwiając naturalne eksponaty szkolnej pracowni biologicznej. Wykonały też rysunki najciekawszych z nich.

Na koniec na młodych odkrywców czekała prawdziwa gratka.

W otaczającej szkołę malowniczej, naturalnej scenerii mieli okazję podziwiać ptaki drapieżne - sowę płomykówkę i jastrzębia. Pokaz został przygotowany przez profesjonalnego sokolnika, absolwenta V LO – doktora nauk przyrodniczych – pana Macieja Łojko, który opowiadał o zwyczajach tych pięknych ptaków i związanych z nimi legendach.  Można było dotknąć

i podziwiać z bliska zwierzęta niedostępne dla człowieka w naturalnym środowisku.

Wycieczka spotkała się z dużym entuzjazmem zarówno przedszkolaków, jak i współorganizujących zajęcia licealistów, którzy przekonali się, że dzieci są nie tylko wdzięcznym, ale i wymagającym odbiorcą.