Klasa 2D LO w Centrum Nauk Humanistycznych UWM w Olsztynie.

W środę 26 września 2018 roku klasa 2D LO wzięła udział w kolejnych już  Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki w Centrum Nauk Humanistycznych UWM w Olsztynie. Uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach – warsztatach. Pierwszy zatytułowany był Futures Thinking –  jak poznawać i projektować przyszłość? Jego słuchacze starali się znaleźć odpowiedź na serię intrygujących pytań: jakimi sposobami możemy zrozumieć to, co nas czeka w przyszłości? Czy technologia usprawnia i przyspiesza nasze życie, czy może stopniowo staje się coraz większym zagrożeniem człowieka? Kim się staniemy w przyszłości? Jakie są możliwości i granice rozwoju? Jakie trendy określają możliwe scenariusze przyszłości? Czy poznawanie przyszłości ma sens? Te i inne pytania o przyszłość i sposoby myślenia o niej były wątkiem przewodnim mini-wykładu. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, w jaki sposób nauka i filozofia analizują przyszłe zmiany.

Kolejną część zajęć stanowił warsztat, zatytułowany „Zaprojektuj człowieka przyszłości”.  Jego uczestnicy w 10-osobowych zespołach przy użyciu metodyki Design Thinking sami próbowali stworzyć wizję człowieka przyszłości.

Drugie spotkanie, prowadzone przez dra inż. Jarosława Strzeleckiego,  dotyczyło wzajemnych relacji pomiędzy filozofią a filmem. Tym razem trudne zagadnienia filozoficzne znalazły swoje odbicie w jednym z najpopularniejszych filmów japońskich pt. Akira (1988). Obraz, należący już do klasyki anime, opowiadał o Nowym Tokio, które powstało po III wojnie światowej. W mieście tym prowadzone były tajne eksperymenty na ludziach. Podczas wykładu zostały poruszone takie kwestie jak: tożsamość człowieka, źródło człowieczeństwa, panteizm, transhumanizm, etyka a rozwój nauki, gnoza, naturalizm, istnienie po śmierci.

Udział w Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki  przyniósł uczniom wiele nowych, cennych doświadczeń oraz wrażeń, integrując jego uczestników i wyzwalając mnogość pozytywnych emocji.

Dziękuję panu Prof. Andrzejowi Kucnerowi za zdjęcia i zgodę na ich publikację.
                                                                                                      Jerzy Rudź