"Europejskie święta, czyli jak obchodzą Boże Narodzenie Europejczycy"

21 grudnia w auli szkolnej na lekcjach: piątej i siódmej młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu   świątecznym przygotowanym przez klasę 2F pod opieką Pani Grażyny Drohomireckiej. Prowadzący zaprosili  zgromadzonych do udziału w programie  telewizyjnym pt. "Europejskie święta",  w którym goście z Włoch ,Francji ,Niemiec ,Hiszpanii oraz Anglii  będą rozmawiać na temat tradycji bożonarodzeniowych. Uczniowie doskonale uchwycili  konwencję programu-zabawy i   wielkimi brawami przywitali :królową Wielkiej Brytanii-Elżbietę II, sławną aktorkę hiszpańską-Penelope Cruz, cenioną piosenkarkę francuską -Vanessę Paradis, wielokrototnego  niemieckiego medalistę mistrzostw świata w skokach-Martina Schmitta oraz włoskiego tancerza-uczestnika programu pt."Taniec z gwiazdami"-Stefano Terrazino.Zaproszeni do programu goście, odpowiadając na pytania prowadzących , prezentowali: jak w ich krajach obchodzi się Święta Bożego Narodzenia i jakie tradycje są  kultywowane  przez ich naród ,kto przynosi prezenty dzieciom oraz jakie potrawy goszczą na ich stołach.Rozmowom towarzyszyły piękne kolędy wykonane w różnych językach.Maja Kucner (kl.2D)zaśpiewała po  angielsku utwór pt."Merry Chistmas"' oraz po  hiszpańsku pastorałkę pt." Feliz Navidad" .Kolędę w języku niemieckim pt. "O du frohliche" zaprezentowała Agata Jasińska (3AG),natomiast Diana Szmigel (3A) wykonała jedną z najbardziej znanych polskich pastorałek- "Oj maluśki". Na koniec programu świątecznego prowadzący zaprosili wszystkich uczestników do wspólnego zaśpiewania  w  6 językach : niemieckim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i polskim popularnej kolędy "Cicha noc", która powstała w 1818r w Austrii.  Złożyli też  zgromadzonym życzenia świąteczne oraz noworoczne.

Dzisiejsza uroczystość nie tylko wpisała się w atmosferę nadchodzących świąt ,ale pozwoliła młodzieży poznać tradycje bożonarodzeniowe  obchodzone w  krajach europejskich.Dowiedzieliśmy się, miedzy innymi, że w Hiszpanii święta rozpoczynają się 22 grudnia Loterią de Navidad, a   wigilijne potrawy nie są postne . Niemcy natomiast przywiązują dużą wagę do kalendarza-Adventskalender oraz uroczystego obiadu wigilijnego. Dzieciom prezenty  przynosi 6 grudnia Sankt Nikolaus .Włochom święta kojarzą się przede wszystkim z rodzinną grą w: karty,  gry  planszowe  i bingo.   Dzieci  otrzymują upominki od Befany 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli. W Anglii zaś  tradycją  jest wysyłanie kartek( to właśnie w Wielkiej Brytanii w XIX wieku po raz pierwszy wysłano pocztówkę świąteczną) oraz oczekiwanie przez najmłodszych na Santa Clause, czyli świętego Mikołaja. Francuzi podczas świąt spożywają, np. ostrygi , wątróbkę z gęsi, indyczkę  nadziewaną jadalnymi kasztanami  i czekają na Pere Noel, który zostawia prezenty pod choinką.