Młodzież V LO przejęła symboliczną opiekę nad Pomnikiem Wilnianom - Wilnianie

W ramach Wileńsko - Olsztyńskiej Sztafety Pokoleń 18 września 2019 roku miało miejsce przekazanie przez Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej uczniom naszej szkoły symbolicznej opieki nad Pomnikiem Wilnianom - Wilnianie. W uroczystości wzięli udział nie tylko przedstawiciele TPWiZW,nasi uczniowie, nauczyciel Edb pan Krzysztof Rutkowski -odpowiedzialny za współpracę naszej szkoły z TPWiZW oraz pani dyrektor V LO Anna Struk, ale obecni byli też przedstawiciele władz: pan wojewoda Artur Chojecki, wicemarszałek województwa pani Jolanta Piotrowska i wiceprezydent Olsztyna pani Ewa Kaliszuk.
Podczas uroczystego apelu głos kolejno zabrali:  pan Artur Chojecki, pani Jolanta Piotrowska, pani Ewa Kaliszuk, pan Piotr Bojarski - prezes TPWiZW, pani Anna Struk i pani profesor Maria Świaniewicz - Nagięć.

Pan wojewoda Artur Chojecki, nawiązując do wydarzeń z 17 września 1939 roku - sowieckiej napaści na Polskę, podkreślał, jak ważna i istotna jest pamięć obecnych pokoleń o tamtych, jakże dramatycznych dla naszego narodu i państwa, wydarzeniach. W trakcie uroczystości Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej Piotr Bojarski przekazał na ręce pani dyrektor V LO w Olsztynie Anny Struk symboliczny akt opieki naszej szkoły nad pomnikiem upamiętniającym walczących o polskość Wilna.Towarzystwo Przyjaciół Wilna skupia osoby
w podeszłym wieku, stąd potrzeba wsparcia ze strony młodych i inicjatywa sztafety pokoleń. Na zakończenie uroczystości złożono pod pomnikiem kwiaty i znicze.

Fotografia i relacja Kinga Grabowska - poniżej