Mali goście w LO V

11.12.2019 r. uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej Nr 34 w Olsztynie wzięli udział w pokazach doświadczeń chemicznych w naszej szkole, zorganizowanych przez p. Magdalenę Gołaszewską.

Pierwsza część pokazu  związana była z kolorami. Młodzi badacze mogli m.in. obserwować barwy wskaźników kwasowo-zasadowych w różnym środowisku oraz zmianę ich zabarwienia w reakcjach zobojętniania. Dowiedzieli się również i sprawdzili co to jest i jak działa „atrament sympatyczny”.  „Reakcja niebiesko-złota”, w której kilka razy następowała zmiana barwy roztworu z niebieskiej na złoto-pomarańczową i odwrotnie, wzbudziła ich ogromne zainteresowanie. W tej części uczniowie mieli również okazję stworzyć własny chemiczny „ogród podwodny”.

W drugiej części pokazu zostały zaprezentowane efektowne doświadczenia, m.in. „wulkan chemiczny”, „lampa dżina”, „pasta dla słonia”, „zielony smok”, „samozapłon glicerolu” oraz „wybuchowy balon”.

Małym gościom zajęcia bardzo się podobały i opuszczali salę chemiczną z uśmiechem na twarzy.