Czy pasożyty zawsze szkodzą?

12.01.18 klasa 2 A gimnazjum po opieką pani Jolanty Moszczyńskiej i pani Moniki Dudda uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych przygotowanych w ramach Nocy Biologów przez Katedrę Anatomii Zwierząt na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zajęcia prowadziła Pani prof. Janina Dziekońska-Rynko. Oto niektóre wypowiedzi uczniów dotyczące zajęć:

Kinga:

Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o pasożytach. Poznaliśmy przedstawicieli różnych grup pasożytów, między innymi: pchły, glisty, tasiemca uzbrojonego, kleszczy i owsików. Niektóre z nich udało nam się nawet zobaczyć! Na szczęście tylko pod mikroskopem. Przyjrzeliśmy się też ich środowisku życia, sposobom zarażania żywiciela i rozprzestrzeniania. Ta lekcja była z pewnością jedną z moich ulubionych i mam nadzieję, że kiedyś jeszcze raz odwiedzimy to miejsce.

Mateusz:

W piątek (dnia 12.01.2018 r.) nasza  klasa —  2A gimnazjum —  brała udział w ,,Nocy Biologów", odbywającej się co roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Podczas zajęć mogliśmy obejrzeć prezentację dotyczącą między innymi tasiemców i ich budowy. Następnie każdy z nas mógł obserwować pod mikroskopem spreparowane części pasożytów. Naszą uwagę przykuły także zgromadzone w holu przed wejściem do sali wykładowej okazy dzikich zwierząt. Wycieczka bardzo nam się podobała, a największą atrakcją była możliwość pracy z wykorzystaniem najnowocześniejszych mikroskopów. Mam nadzieję, że weźmiemy udział w kolejnej, równie ciekawej i pożytecznej „Nocy Biologów”.

Daniel:

Wypchane zwierzęcia przed wejściem do sali dydaktycznej wprawiały mnie w zachwyt. Z prezentacji Pani Profesor dużo się dowiedziałem, np. że osoba dotknięta malarią lub inną chorobą, po przeżyciu może wytworzyć przeciwciała, które będą chroniły ją przed następnym zarażeniem i spowodują łagodniejszy przebieg kolejnego zarażenia. Bardzo zaciekawiła mnie glista, którą pomyliłem z tasiemcem. Pamiętam też, że tasiemiec może osiągnąć nawet 20 metrów w ciele człowieka, co powoduje natychmiastową śmierć żywiciela. Dowiedziałem się, że kiedyś celebryci używali tasiemca jako... sposobu na odchudzanie ! (br...) , a koty mogą przenosić wiele chorób i nieleczone mogą doprowadzić do przenoszenia się ich na ludzi. Mimo niechęci do pasożytów pozytywne wrażenia spowodowały, że chętnie będę brał udział w kolejnych spotkaniach podczas „Nocy Biologów”.