„Czy mała rybka może pomóc w poznawaniu ludzkich chorób?”

16.02.2018 r. uczniowie klasy 2b LO pod opieką pani Elżbiety Hopfer i Magdaleny Gołaszewskiej wzięli udział w zajęciach pt. „Danio pręgowany – ryba, która pomaga w badaniach nad chorobami zwierząt i ludzi”. Prowadził je dr n. wet. Piotr Podlasz z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie.

Uczniowie zapoznali się z różnymi odmianami tej ryby (formy weloniaste o bardzo długich płetwach, jak i z normalnymi płetwami, przezroczyste  mutanty oraz zmodyfikowane genetycznie – zawierające białko świecące w ultrafiolecie).

Dzięki mikroskopowi stereoskopowemu połączonemu z kamerą mogli obserwować kolejne stadia rozwoju danio pręgowanego. Poznali też zjawisko fluorescencji, wykorzystywane powszechnie w badaniach naukowych, m.in. z wykorzystaniem danio pręgowanego, jako organizmu modelowego.   Dowiedzieli się również, że do badań nad chorobami, m.in. padaczką, cukrzycą, chorobą Parkinsona, czy Alzheimera, wykorzystuje się embriony i larwy zawierające białko fluorescencyjne. Obserwowali pod mikroskopem świecące organy tej ryby, m.in. wątrobę, mózg.

Po zajęciach młodzież miała okazję zwiedzić Muzeum Patofizjologii Zwierząt i obejrzeć np. zwierzęce bliźniaki syjamskie.