Z LO V do Hudson High School

O tym, że nasza szkoła jest wyjątkowa, najlepiej świadczą jej wspaniali uczniowie.
Jan Dołkowski uczeń drugiej klasy V LO im. Wspólnej Europy jest jednym z nich.
W ramach długoterminowej wymiany młodzieżowej organizowanej przez Klub Rotary wyjechał na rok do szkoły w Hudson High School w Stanie Ohio. W ramach tej samej wymiany do Polski przyjechała Rachel Wilcox z Florydy, która zamieszkała z mamą Janka. Koledzy ze szkoły Jana bardzo zaangażowali się w przyjęcie młodej Amerykanki.

W piątek 2 września gościliśmy w szkole ekipę filmową z Los Angeles, która  na przestrzeni roku będzie towarzyszyć trójce uczniów biorących udział w wymianie. Do projektu zakwalifikowano trzy kraje charakteryzujące się wysokim poziomem edukacji – Finlandię, Koreę Południową i Polskę. Filmowcy będą śledzić losy wyjeżdżającej młodzieży, porównywać systemy edukacyjne w tych krajach z realiami zza oceanu oraz pokazywać szkoły, w których uczy się młodzież. Ich zadaniem jest też poznanie naturalnych środowisk, z których wywodzą się ci wyjątkowo zdolni, samodzielni i odważni młodzi ludzie.

Pani dyrektor Anna Struk i pani wicedyrektor Dorota Hołubowska oraz wychowawczyni klasy II C pani Julia Cichocka zaprezentowały ekipie filmowej z Los Angeles naszą szkołę, opowiedziały o najciekawszych inicjatywach i zaprosiły na lekcję języka polskiego prowadzoną przez panią Małgorzatę Banaś. Amerykańskim gościom spodobało się u nas i wyrazili chęć dalszej współpracy.

Warto dodać, że Jan Dołkowski nie jest naszym jedynym zdolnym uczeniem, który korzystał z możliwości nauki w innym kraju. W ubiegłym roku na wymianę wyjechali Natalia i Mateusz Sowińscy. Mateusz mieszkał w USA, a Natalia w Kanadzie. Zgodnie stwierdzają, że to był najlepszy rok w ich życiu.
W końcu wiemy nie od dziś, że podróże kształcą, a do odważnych świat należy!

O wizycie w naszej szkole można przeczytać w mediach:

Olsztyn24

Nasz Olsztyniak.pl