Spotkanie z pisarzem

26 października o godz. 18.00, we włoskiej księgarni Italicus w Krakowie, przy ul. Kremerowskiej 11, odbyło się  spotkanie z pisarzem Jarosławem Mikołajewskim.
Podczas spotkania, uczniowie naszej szkoły z klasy Ib  pod opieką Pana Massimiliano Buonagury uczestniczyli w  prezentacji  najnowszej książki autora - tłumaczenia na język polski antologii poezji włoskiej od Św. Franciszka do Giacomo Leopardiego, wydanej pod tytułem „Pieśni stworzeń. Nieco przekładów z dawnej włoskiej poezji „ (Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2016)oraz innych, wcześniejszych, publikacji tego samego autora. W trakcie spotkania mieliśmy możliwość obejrzenia i zakupu książek Jarosława Mikołajewskiego
Wydarzenie było organizowane w ramach projektu "Krakowskie Księgarnie na Medal".

Jarosław Mikołajewski (ur. 1960) – poeta, eseista, pisarz, autor książek dla dzieci, tłumacz z języka włoskiego. Przekładał na polski utwory m.in. Dantego, Petrarki, Leopardiego, Pavesego, Pasoliniego.
Autor osobistego wspomnienia o Ryszardzie Kapuścińskim, z którym pozostawał w przyjaźni („Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego”). W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Jego twórczość jest tłumaczona na kilkanaście języków. Laureat wielu nagród w Polsce i we Włoszech, m.in. Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny, św. Brata Alberta, Barbary Sadowskiej, dwukrotnie Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2011 i 2012), Nagrody „Nowej Okolicy Poetów” oraz Premio Nazionale per la Traduzione, Premio della Città di Roma, Premio Flaiano, Premio Internazionale Franco Cuomo.
W 2014 r. został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W 2016 za książkę o Lampedusie pt. „Wielki przypływ”otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną za książki o innych religiach, kulturach i cywilizacjach.