„Wierni polskiej historii i dziedzictwu narodowemu” – spotkanie z Heleną Piotrowską

W piątek 31.03.2017 w bibliotece Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr7 w Olsztynie odbyło się spotkanie z pisarką Heleną Piotrowską. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas IF i IG liceum. Organizatorem zaproszenia był pan Krzysztof Rutkowski – nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa.

Spotkanie zorganizowaliśmy w ramach programu "Wierni historii i dziedzictwu narodowemu". Głównym jego celem uczyniliśmy założenie polegające na systematycznym zapraszaniu do szkoły osób, które były naocznymi świadkami czasów wojny i stanowią cząstkę żywej historii albo piszą i opowiadają o wydarzeniach i losach bohaterów związanych z okresem wojennym. Pani Helena Piotrowska od 1969 roku związania jest z głównym nurtem życia kulturalnego naszego miasta i regionu, najpierw jako tancerka Zespołu Pieśni i Tańca "Olsztyn", a później jako osoba pisząca m.in. wiersze, felietony, monografie i biografie ludzi związanych z naszym regionem. W tym miejscu warto wspomnieć, że pani Helena Piotrowska była między innymi stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2010 roku, a także laureatką nagrody Marszalka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W 2013 roku pani Helena znalazła się w złotej dziesiątce kobiet sukcesu z Warmii i Mazur. Jest autorką takich książek jak: Życie jest sztuką a sztuka życiem. Rzecz o Hieronimie Skurpskim (2005), Przyjdź będziesz tańczyć ... wspomnienie o Wojciechu Muchlado (2004), Trzeba mieć serce. Ewenement Janiny Trebling (2009), Hulajnitka. Życie i twórcze dzieło Barbary Hulanickiej (2010), Czyżby diabeł ostatnią skrzynię otworzył? (2013), W warkoczu spalin . Rodowód i pasje Kazimierza Kurgana (2014), Kocham młodzież. Marian Rapacki - trener – wychowawca  (2014).
        Spotkanie rozpoczął pan Krzysztof Rutkowski, który przedstawił gościa, a następnie pisarka opowiadała o swoim warsztacie pracy i losach bohaterów swoich książek, umiejscowionych w czasach II wojny światowej. Spotkanie z panią Heleną było niezwykle interesujące, chociażby dlatego, że podane przykłady i epizody wojenne poszerzyły wiedzę naszych uczniów o skomplikowanych czasach ostatniej - jakże tragicznej - wojny. Autorka miała w nas wdzięcznych słuchaczy i obiecała wrócić niebawem z nowym wątkiem historycznym.