Dzień Otwarty w V LO

12 kwietnia gościnne mury naszej szkoły stały się areną niezwykłych pokazów, konkursów i występów.  Odwiedzili nas uczniowie wielu olsztyńskich gimnazjów (nr 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 13 i 14), przyjechała też młodzież z odległych miejscowości położonych w całym województwie (Pieniężno, Olsztynek, Łukta, Miłakowo, Biskupiec, Szczytno, Dywity, Lidzbark Warmiński, Barczewo, Jonkowo, Korsze, Sępopol, Purda i Mrągowo) -  w sumie ponad 300 osób. Ucieszyło nas tak liczne grono gości, mimo niezbyt sprzyjającego terminu tuż przed egzaminem gimnazjalnym.
Ci, którzy zdecydowali się odwiedzić nasza szkołę, z pewnością nie żałowali - bo było co oglądać. Już od drzwi witała gości promiennym uśmiechem i zapraszała do auli Klaudia Kadzewicz  -  uczennica klasy 3F liceum. Tam pani Dyrektor zapoznawała z ofertą edukacyjną V LO na rok szkolny 2017/2018 i prezentowała atuty naszej szkoły. Następnie niezawodni artyści -  Marysia Krzętowska, Janusz Nosek, grupa akrobatyczno-taneczna Albatros z 3C (Jarek Polewacz, Filip Graczykowski i Grzegorz Karowiec) i zespół muzyczny w składzie: Krzysztof Hajdenrajch, Patryk Włodkowski i Karol Korsheinrich dawali popis swoich talentów artystycznych. Nad całością czuwał jak zawsze niezawodny Mateusz Maślanka – w roli konferansjera, a nawet wokalisty. Po tej dawce rozrywki goście pod opieką naszych profesjonalnych przewodników udawali się na zwiedzanie szkoły połączone z aktywnym uczestnictwem w przygotowanych atrakcjach.
W pracowni języka angielskiego pani Ewa Muszyńska przeprowadzała quiz z wykorzystaniem aplikacji Kahoot na temat kultury anglosaskiej. Uwaga -  przydały się telefony komórkowe!
W pracowni chemii pani Monika Dudda wraz z młodzieżą zaprezentowała szereg doświadczeń chemicznych.  Nasze szkolne Koło Psychologiczne pod opieką psychologa pani Agnieszki Janik-Lasmanowicz przeprowadzało dla chętnych profesjonalny test na płeć mózgu.
Stoiska językowe (francuskie, włoskie, hiszpańskie, niemieckie) oferowały quizy ze znajomości słówek. Nagrodą były babeczki upieczone przez uczniów.
W pracowni informatycznej pan Eliasz Rafalski zachęcał do zdobywania kwalifikacji ECDL, a pani Agnieszka Idziaszek przygotowała prezentację polsko-niemiecką z nagrodami w formie quizu na temat regionu Warmii i Mazur.
W naszym obserwatorium astronomicznym pan Jarosław Cichocki wraz z uczniami prezentowali doświadczenia z optyki i pokaz astronomiczny. Kolejne doświadczenia fizyczne, które przygotowała pani Julita Cichocka z młodzieżą, można było zobaczyć w pracowni fizycznej.
W czytelni i bibliotece pani Joanna Szwajkowska prezentowała bogate zbiory biblioteczne.
W pracowni biologicznej połączonej z oranżerią pani Bożena Lewandowska zachwycała gości unikalnymi eksponatami fauny i flory.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się imprezy sportowe.  W sali gimnastycznej odbył się mecz koszykówki pomiędzy uczniami klasy 2C gimnazjum a nauczycielami  i rodzicami. Można było uczestniczyć w  treningu otwartym prowadzonym przez profesjonalistów -  koszykarzy Stomilu Olsztyn.  Pani Agnieszka Kościjańczuk zaprezentowała  wraz z uczennicami zajęcia fitness, a szkolne koło PCK pod kierunkiem pani Beaty Rafalskiej  przygotowało pokaz ratownictwa medycznego . Na koniec goście zwiedzali korty tenisowe i uczestniczyli w niecodziennej lekcji biologii - pokazie ornitologicznym dzikich ptaków (puchacza bengalskiego i jastrzębia) zaprezentowanym przez absolwenta V LO pana Macieja Łojko.

W tak bogatym programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, co potwierdzały zadowolone miny naszych gości.  Jedna szkoła – wiele możliwości :)

Koordynatorką wydarzenia była pani Joanna Niedzielska, której składamy szczególne podziękowania.