Statuetka „Chiron  - szkoła z potencjałem” dla V LO

5 kwietnia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyła się I Ogólnopolska Konferencja dla dyrektorów szkół średnich pt. „Chiron – szkoła z potencjałem”. Konferencja została zorganizowana w ramach pilotażowego projektu „Analityka edukacyjna w szkołach wyższych" i pod patronatem Fundacji Rektorów Polskich. W 2016 r. UWM szczegółowo przeanalizował losy swoich studentów w kontekście ukończonej przez nich szkoły średniej. Rezultatem tego badania była identyfikacja szkół kształcących najwyższej jakości kandydatów na studia.

V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie zostało nagrodzone jako szkoła przygotowująca najlepszych studentów w obszarze nauk medycznych. Nagrodę z rąk rektora uczelni Ryszarda Góreckiego odebrała dyrektor szkoły Anna Struk.

Ponadto wyróżniono:

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie - w obszarze nauk humanistycznych

VI Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Olsztynie - w obszarze nauk przyrodniczych i rolniczych

ex aequo I Liceum Ogólnokształcące im. gen. J. Bema w Ostrołęce oraz Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie - w obszarze nauk technicznych i ścisłych

ex aequo III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży oraz Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Leona Kruczkowskiego w Morągu - w obszarze nauk społecznych i sztuki

Nazwa statuetki nie została wybrana przypadkowo. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski sięgnął do źródeł kultury europejskiej, do postaci Chirona - dobrego centaura, opiekuna największych i najsłynniejszych bohaterów i herosów świata antycznego. W uniwersyteckiej nagrodzie i statuetce Chiron personifikuje nauczyciela i mistrza różnorodnych dziedzin. Uczelnia, przyznając tytuł Chirona, pragnie uhonorować te szkoły, których absolwenci zostali znakomicie przygotowani do podjęcia studiów, doskonale radzą sobie w toku nauki i ze świetnymi wynikami kończą studia.

Patroni honorowi konferencji: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Jolanta Gołaszewska.

Partner merytoryczny: PCG Academia Technology, Analytics, Excellence.

Patroni medialni: TV Telewizja Kortowo, Gazeta Olsztyńska, TVP3 Olsztyn, ReTV, Plus Radio, Radio UWM FM.