Zawód dziennikarz muzyczny – nasze spotkania z ciekawymi ludźmi

23 marca 2017 w auli naszej szkoły, odbyło się spotkanie z panem Leszkiem Gnoińskim – znanym dziennikarzem muzycznym, reżyserem filmowym oraz autorem wielu książek opowiadających o historii polskiego rocka takich jak:  Raport o Acid Drinkers, Kult Kazika, czy niedawno wydanej Republika. Nieustanne tango. Wizyta mogła dojść do skutku dzięki  zaangażowaniu pani Marzeny Płotek i absolwenta naszego liceum Kamila Wicika,– dziś dziennikarza Radia Gdańsk. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje książka biograficzna  - od pomysłu, przez mozolne zbieranie materiału, pisanie tekstu, jego korektę, po skład i łamanie. Pan Leszek Gnoiński podzielił się z nami informacjami na temat warsztatu pracy dziennikarza muzycznego, kontaktów z najbardziej znanymi muzykami rokowymi.
Podczas spotkania panowała serdeczna atmosfera, uczniowie chętnie zadawali pytania, aktywnie uczestnicząc  w spotkaniu. Bardzo interesującym okazał się temat buntu młodzieży oraz ikon muzycznych dzisiejszych czasów. Mimo niejednokrotnie trudnych pytań padających z widowni, gość udzielał ciekawych, obszernych odpowiedzi. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy jego historii dotyczącej kariery zawodowej, na którą, jak się okazało, wpłynęły także przypadki i... łut szczęścia.
Dziennikarz opowiedział,  w jaki sposób nawiązał kontakt z zespołem Acid Drinkers, jak doszło do napisania biografii  Kazika Staszewskiego (muzyk odmawiał wielu autorom). Leszek Gnoiński dokonał porównania dawnego i współczesnego dziennikarstwa muzycznego. Ciekawym okazał się temat relacji między osobą piszącą biografię a bohaterem tekstu.

Nasz gość z całą mocą podkreślił, że jeśli czegoś bardzo mocno pragniemy - możemy to osiągnąć. Potrzebna jest tylko nasza wytrwałość i determinacja w dążeniu do celu, a czasem odrobina szczęścia.

Aleksander Ropiak, kl. 2A LO