Dni  Kultury i Języka Hiszpańskiego

W dniach 15-22 maja w obchodziliśmy w naszej szkole

Dni Kultury i Języka Hiszpańskiego „Bez kultury, nie ma mowy”,

podczas których odbyły się:

1) konferencja metodyczna dla nauczycieli z województwa warmińsko-mazurskiego uczących języka hiszpańskiego, przeprowadzona przez przedstawiciela wydawnictwa LektorKlett  i Difusión, Armando Cruz;
2) warsztaty kulinarne  La tortilla española zorganizowane dla młodzieży  ZSO Nr 7,
3) konkurs plakatu  „Moje hiszpańskie Inspiracje”;
4) konkurs na najlepszą potrawę hiszpańską i latynoską;
5) spotkanie  z cyklu  „Z hiszpańskim przez lądy i morza -  Argentyna, na tropie korzeni”;
6) I Wojewódzki Konkurs Kultury i Języka Hiszpańskiego
            Ostatniego dnia imprezy,  22 maja odbył się I WOJEWÓDZKI  KONKURS KULTURY I JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO pod patronatem Ambasady Hiszpanii.  W zmaganiach wzięło udział  44 uczniów z  ośmiu szkół naszego województwa, w których nauczany jest język hiszpański. Impreza miała charakter turnieju i podzielona była na trzy etapy: test wiedzy o Hiszpanii, dyktando sprawnościowe tzw. biegane, w którym  uczestnicy mieli za zadanie  zapamiętać i przedyktować treść dyktanda jednej z osób swojej drużyny, i z ostatniego etapu - dyktanda tradycyjnego  prowadzonego przez rodowitą Hiszpankę, panią Esperanzę Hernandez Muñoz.

Najlepszymi z naszej szkoły okazali się uczniowie klasy 2B liceum: Karolina Sędrowska, Jan Szymkiewicz oraz Izabela Bielewicz.
            W przerwach,  między  kolejnymi etapami   rozbrzmiewało zmysłowe flamenco zaprezentowane przez zespół pani Magdaleny Faszczy z Pałacu Młodzieży, a po zakończeniu występu mogliśmy przenieść się do Argentyny, do Buenos Aires, gdzie w splocie niezwykłych okoliczności  odnalazła korzenie swojej rodziny pani Anna Żołądek, nauczycielka języka hiszpańskiego z ZSO w Ornecie.
            Podczas uroczystości, rozstrzygnięto również szczególnie oczekiwany  konkurs na najlepszą potrawę (w  konkurencji wzięły udział aż 24 potrawy!). Po długich obradach jury  wraz z uczestnikami konkursu wyłoniło 3 najsmaczniejsze dania:

I miejsce - Jakub Świątek z kl. 3A gimnazjum za meksykańskie tacos,

II miejsce - Gabrysia Bujalska i Oskar Kołoszko z kl 2A gimnazjum za tarta de Santiago oraz Karolina Dmitrijuk z 1A gimnazjum za churros

3 wyróżnienia dla tortilla de patatas- Dominiki Satława z 2B liceum, alfajores- Mileny Januszewicz i Justyny Szmyt z 3A gimnazjum  i crema catalana- Aleksandry Giedziun i Kingi Łotysz z 1A gimnazjum.
            Podczas Dni Kultury i Języka Hiszpańskiego  młodzież naszego gimnazjum zaprezentowała w holu szkoły wystawę plakatu zatytułowaną „Moje hiszpańskie inspiracje”, zaś informacje zawarte w ich pracach, co warto podkreślić, stały się nieocenioną pomocą w przygotowaniu I etapu konkursu - testu dotyczącego wiedzy o Hiszpanii.
Autorami najciekawszych plakatów okazali się uczniowie klasy 1D gimnazjum:

I miejsce - Magdalena Jagielska, Maja Lew ;

II miejsce -  Nikola Nowak, Wiktoria Rachubka;

III miejsce - Mateusz Roszkowski, Miłosz Okulicz;

Warsztaty kulinarne, poprowadzone przez panią Grażynę  Drohomirecką - Obarską pomogły w nabyciu umiejętności praktycznych przygotowywania tortilla de patatas, uczniowie wykonywali też potrawy w domu - za przyniesienie kanapki z tortillą wykonanej wg specjalnego przepisu  można było dostać ocenę.
            Podsumowując, trzeba przyznać, że BEZ KULTURY, NIE MA MOWY, gdyż to właśnie muzyka, taniec, literatura, sztuka, czy kuchnia ... często są główną inspiracją, aby nauczyć się języka, zaś sam język jest pretekstem, aby uczestniczyć w tak różnorodnej kulturze. Zwłaszcza kiedy mówimy o języku hiszpańskim, jako kluczu do wielu kultur, języku, którym posługuje się na świecie dziś pół miliarda ludzi i za dwa, trzy pokolenia prawdopodobnie będzie nim mówił co dziesiąty mieszkaniec naszej planety!
Wszystkim uczestnikom, nauczycielom, gościom specjalnym, sponsorom: Ambasadzie Hiszpanii w Polsce, wydawnictwu LektorKlett, Bankowi PeKao, Firmie Enea, Radzie Rodziców ZSO Nr 7 oraz uczniom zaangażowanym w organizację serdecznie dziękujemy za wspaniałą wspólną zabawę.

Pomysłodawczynią i organizatorką wydarzenia była pani Grażyna Drohomirecka-Obarska – nauczycielka języka hiszpańskiego w naszej szkole. Gratulujemy pomysłu i życzymy dalszych sukcesów!