Świat stoi przed nami otworem, czyli studia zagraniczne w zasięgu możliwości naszych absolwentów

15 listopada gościem V LO w Olsztynie była pani Monika Więckowska, przedstawicielka i absolwentka  Uniwersytetu Aberystwyth w Walii, która na spotkaniu z uczniami klas trzecich zachęcała naszą młodzież, by rozważając propozycje wyższych uczelni brała też pod uwagę ciekawe oferty szkół z zagranicy.

Co roku ok. 150 polskich maturzystów wyjeżdża do Walii, żeby studiować w międzynarodowym towarzystwie, wybierając spośród kilkudziesięciu atrakcyjnych kierunków.  Uniwersytet Aberyswyth to najstarsza walijska uczelnia, a o  prestiżu szkoły  świadczy choćby fakt, że jej absolwentem jest brytyjski następca tronu -  książę Karol.

Pani Monika Więckowska  przedstawiła maturzystom zasady rekrutacji, terminy składania aplikacji, a także możliwości finansowania studiów, poprzez system stypendiów i pożyczek.

Przekonywała, że pieniądze nie są przeszkodą a warunki studiowania, atmosfera i korzyści płynące z poznawania przedstawicieli innych kultur są nieocenione.

Jej słowa poparła obecna na spotkaniu nauczycielka języka angielskiego, pani Agnieszka Achranowicz, która spędziła w Aberystwyth pół roku i gorąco zachęcała młodzież do podjęcia tej odważnej decyzji.  Podkreśliła, że szansa na studiowanie za granicą jest  możliwa, dzięki wysokiemu poziomowi  znajomości  języka angielskiego, jakim mogą się pochwalić nasi uczniowie.  Dodatkowo: z powodu Brexitu jest to prawdopodobnie ostatni rok, w którym rząd walijski dofinansowuje studia dla obywateli Unii.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali propozycji prezentowanych na spotkaniu, a część z nich podjęła decyzję, by zawalczyć o indeks walijskiego uniwersytetu.

Cieszymy się tym, że nasi absolwenci naprawdę mogą studiować wszędzie, że są ambitni i ciekawi świata. Wierzymy w ich powodzenie i sukcesy!

Już dziś ściskamy kciuki za  spełnione marzenia  maturzystów smiley