Zmagania z polską ortografią, czyli Szkolny Konkurs Ortograficzny

29 listopada 2017 r. w auli V LO odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Udział w nim wzięli uczniowie wszystkich klas liceum oraz trzecich klas gimnazjum, którzy zgłosili chęć i gotowość pisania niełatwych tekstów w języku ojczystym.

Głównym zadaniem uczestników było napisanie dyktanda „naszpikowanego” wyrazami o naprawdę trudnej pisowni. Jeszcze ciekawsze okazało się kolejne wyzwanie: uczniowie mieli bowiem zabawić się w nauczycieli polonistów i poprawić błędy w podanym tekście. To zdecydowanie bardziej przypadło im do gustu i nieco rozluźniło atmosferę napięcia i rywalizacji. Pozwoliło także znaleźć się po drugiej stronie barykady i wykazać nie tylko znajomością zasad pisowni, ale również czujnością i spostrzegawczością.

Konkurs urozmaiciły fragmenty krótkich filmików edukacyjnych na temat trudności związanych z polską pisownią i wymową. W zawiłych kwestiach językowych słuchaczy próbowali oświecać prof. Jerzy Bralczyk czy absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego Paulina Mikuła. To ciekawe zestawienie dwójki tak różnych popularyzatorów wiedzy o języku polskim – nobliwego profesora
i bezpośredniej prezenterki - wywołało uśmiech na twarzach uczestników.

Komisja, po wnikliwym sprawdzeniu dyktand, wyłoniła zwycięzców konkursu. Najlepsi okazali się uczniowie:

I miejsce – Justyna Karwacka z klasy 3 B gim.

II miejsce – Aleksandra Drozdowska z klasy 3 G

III miejsce – Oskar Kołoszko z klasy 3 A gim.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, a przede wszystkim ogromne uznanie w oczach innych (bezcenne!).

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani Beata Czerwińska-Dankowska.
W sprawdzaniu dyktand pomagała pani Jolanta Gamdzyk.

Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy, a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w zmaganiach o tytuł „MISTRZA ORTOGRAFII”.