"Jakie tajemnice kryje układ pokarmowy?"

W piątek 01.12.2017  uczniowie klasy pierwszej o profilu biologiczno-chemicznym razem z Panią Grażyną Drohomirecką i Moniką Duddą udali sie na Olsztyński Uniwersytet
w ramach zajęć realizowanych w ramach  innowacji pedagogicznej „Nauka i technologia dla zdrowia i środowiska. Elementy dietetyki”. Uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych  pt. "Czy wiesz, co jesz?" zorganizowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii w Katedrze Fizjologii Zwierząt. Zajęcia prowadziła Pani dr Kurowicka.  Uczestnicy zajęć mieli okazję dowiedzieć się jak działa smak,  w jakich produktach i jak  możemy znaleźć białko, tłuszcze, skrobię. Przeprowadzili doświadczenia pokazujące jak działają enzymy trzustkowe. Oto niektóre wypowiedzi uczniów dotyczące zajęć:

·         Mogliśmy zrealizować różne zadania sami „na własnej skórze”, uważam że to bardzo ciekawe i bardziej interesujące niż suche fakty z podręcznika.

·         Moim zdaniem zajęcia na uniwersytecie były jednymi z ciekawszych, na jakich byłam. Wszystko bardzo mnie interesowało i chciałam dowiedzieć się więcej na dany temat. Zajęcia prowadzone były w takim stylu, w jakim oczekiwałam, a doświadczenia były bardzo dobrze wytłumaczone. Pani doktor, która prowadziła prelekcję wykazała pasję „Nauka i technologia dla zdrowia i środowiska. Elementy dietetyki” do tego tematu i przekazywała nam wiedzę w taki sposób, że chcieliśmy przez to wiedzieć jeszcze więcej. Mam nadzieje że nie było to ostatnie z takich właśnie spotkań i że będę miała jeszcze okazje przeprowadzić podobne doświadczenia jak te które mogłam wykonać na tych zajęciach.

·         Pierwsze zajęcia na UWM każdy z uczniów wspaniale wspomina, a już niedługo przed nami kolejne wyjście edukacyjne na olsztyński uniwersytet w ramach zajęć „Nauka i technologia dla zdrowia i środowiska. Elementy dietetyki”.

Po zajęciach z fizjologii i chemizmu działania układu pokarmowego uczniowie udali się do Katedry Anatomii Zwierząt, aby obejrzeć zbiory zwierząt kręgowych i bezkręgowych w Muzeum Zwierząt. Widzieli wypreparowane zwierzęta rodzime i pochodzące z krajów egzotycznych. Dowiedzieli się, że żadne ze zwierząt nie było celowo zabijane aby trafić na wystawę muzea, a preparaty wykorzystywane są podczas zajęć ze studentami.