„Wiem, co jem”

W dniu 6.03.2018 odbyło się spotkanie klasy If z dietetyczką z firmy Nature House, która zaprezentowała aktualna piramidę żywienia, wyglądającą następująco:

Podstawa to aktywność fizyczna i ruch. Drugim poziomem są warzywa i owoce, trzecim pieczywo ze zbóż pełnoziarnistych. Czwartym poziomem są produkty mleczne a piątym mięso. Na szczycie piramidy znajdują się oleje.

Dowiedzieliśmy się także, dlaczego na drugie śniadanie absolutnie nie powinniśmy jeść słodyczy. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: słodycze zawierają dodatki źle wpływające na wygląd i zdrowie skóry. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego tak lubimy słodycze? Wynika to z faktu, że podnoszą one poziom serotoniny – hormonu szczęścia stając się jednocześnie nagrodą i pocieszeniem. Co więc jeść, aby tego uniknąć? Może to być kisiel, budyń, jogurt, miód czy cukier brzozowy, chociaż zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe.

       Każdy z uczniów obliczał także własny współczynnik BMI = waga (kg)/wzrost (w m2). Wskaźnik znajdujący się w przedziale 18,5 do 24,9 oznacza prawidłową wagę.

       Następnego dnia, 7.03.2018, inna przedstawicielka firmy Nature House przeprowadziła z młodzieżą zajęcia aktywizujące, polegające na grze typu Taboo, stworzoną przez olsztyńskie dietetyczki.

      Gra ta polegała na losowaniu kartoników z określonymi hasłami poświęconymi zdrowemu odżywianiu, które trzeba było zaprezentować uczestnikom gry bez użycia trzech kluczowych słów, które także znajdowały się na tym kartoniku. Zadaniem pozostałych uczestników było jak najszybsze odgadnięcie wylosowanego hasła.

Uczyliśmy i bawiliśmy się świetnie mając nadzieję, na dalsze wspólne zajęcia przy innych okazjach.

Zajęcia zorganizowane zostały przez Bożenę Lewandowską – nauczycielkę biologii.Galeria