Niepodległa

Projekt Lapidarium Geologiczne

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie przygotowało projekt z zakresu edukacji ekologiczno-patriotycznej pod tytułem „Lapidarium geologiczne – losy Niepodległej w sercach warmińskich kamieni”.

V LO na podium XIII Wojewódzkiego Turnieju Sportowo-Obronnego

W piątek 9 listopada z okazji Święta Niepodległości odbył się  XIII Wojewódzki Turniej Sportowo – Obronny pod honorowym patronatem : wojewody, marszałka sejmiku wojewódzkiego i prezydenta miasta.

Tak świętowaliśmy 100-lecie Niepodległej

Z udziałem prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, przewodniczącej Rady Miasta Haliny Ciunel, gen. dyw. Związku Piłsudczyków RP Józefa Zyska i innych znakomitych gości, Narodowe Święto Niepodległości i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości świętowaliśmy w naszej szkole.

Życzenia dla Jubilatki-Niepodległej Polski.

9 listopada 2018r uczniowie klas 3A i 3B gimnazjum na lekcjach języka polskiego pod opieką nauczycielek: Izabeli Falkowskiej oraz Jolanty Moszczyńskiej włączyli się w ogólnopolską akcję pisania kartek  z życzeniami dla Polski.

Wierni Dziedzictwu Narodowemu - - spotkanie z Sebastianem Arturem Nowakowskim - Inspektorem Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

7 listopada 2018 roku w bibliotece szkolnej V LO odbyło się spotkanie młodzieży naszej szkoły z inspektorem IPN w Olsztynie.

W krainie łagodności patriotycznie, czyli Szkolny Konkurs Recytatorski

6 listopada 2018r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski.

Wyniki II Międzyszkolnego Konkursu Patriotycznego "Józef Piłsudski i Legiony Polskie"

W konkursie plastycznym wzięły udział 74 osoby z dziewięciu szkół Olsztyna i powiatu olsztyńskiego.

Składajmy życzenia Szanownej Jubilatce - Polsce

„Przez historię z Niezwyciężonymi”

We wtorek (2 października br.) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie uczniowie klas IIa i IIe wzięli udział w inauguracji projektu realizowanego przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie we współpracy z Kuratorium Oświaty w Olsztynie pt. „Przez historię z Niezwyciężonymi”.

Obchody 79-tej rocznicy sowieckiej napaści na Polskę

16.09.2018 r Poczet Sztandarowy , nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości  obchodów 79-tej rocznicy agresji ZSRR na Polskę.

MIEJSKI KONKURS WIEDZY O KRESACH WSCHODNICH II RP

W poniedziałek 11 czerwca 2018 roku odbył się w naszej szkole Miejski Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich II RP.

Jakub Śladowski laureatem Olimpiady Przedmiotowej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

W dniach 7 – 9 czerwca 2018 r w Warszawie odbyły się zawody finałowe XI edycji Olimpiady Przedmiotowej “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922.
O niepodległość i granice Rzeczypospolitej.”

Katyń…ocalić od zapomnienia

13 kwietnia br. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się Warmińsko-Mazurskie Obchody Pamięci o Bohaterach pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Wojewody Artura Chojeckiego.

Perły Europy. Architektura polska

12 kwietnia br. przed finałem XIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Europejskiej podsumowano wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Perły Europy. Architektura Polska”.

Pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa  “Nila”.

25 lutego uczciliśmy pamięć jednego z najsłynniejszych „Żołnierzy Wyklętych” - generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim. „Nil”.

Żywa lekcja historii w ramach projektu "Szkoła Wierna Dziedzictwu"

7 grudnia 2017 r.  w auli szkolnej V LO gościliśmy panią Teresę Sajkowską i pana Janusza Gosztowtta ze  Związku Sybiraków w Olsztynie.

V LO  „Szkołą wierną dziedzictwu”

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała z rąk Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty certyfikat „Szkoła wierna dziedzictwu”.

Namalować i wyśpiewać Niepodległą – II edycja Międzyszkolnego Konkursu Patriotycznego

10 listopada 2017 r. (piątek) odbyła się w naszej szkole II edycja międzyszkolnego konkursu patriotycznego „Józef Piłsudski i Legiony polskie” zorganizowanego pod patronatem Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej.

Święto Niepodległości uczciliśmy medalami!

W piątek 10.11.2017 roku nasi uczniowie wzięli udział w Turnieju Sportowo - Obronnym organizowanym co roku dla uczczenia Święta Niepodległości.