Ogólnopolski Tydzień Kariery czyli planujmy swoją przyszłość

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 16 pażdziernika gościlismy panią Monikę Więckowską, przedstawicielkę i absolwentkę  Uniwersytetu Aberystwyth w Walii, która na spotkaniu z uczniami klas trzecich zachęcała naszą młodzież, by rozważając propozycje wyższych uczelni brała też pod uwagę ciekawe oferty szkół z zagranicy. Pani Monika przyjeżdża do naszych maturzystów od kilku lat . Uniwersytet Aberyswyth to najstarsza walijska uczelnia, a o  prestiżu szkoły  świadczy choćby fakt, że jej absolwentem jest brytyjski następca tronu -  książę Karol. W ubiegłym roku czwórka naszych absolwentów zdecydowała się na studia w Walii. Będziemy śledzić z uwagą ich losy.
Pani Monika Więckowska  przedstawiła maturzystom zasady rekrutacji, terminy składania aplikacji, a także możliwości finansowania studiów, poprzez system stypendiów i pożyczek.
Jej słowa poparła obecna na spotkaniu nauczycielka języka angielskiego, pani Agnieszka Achranowicz, która spędziła w Aberystwyth pół roku i gorąco zachęcała młodzież do podjęcia tej odważnej decyzji.  Podkreśliła, że szansa na studiowanie za granicą jest  możliwa, dzięki wysokiemu poziomowi  znajomości  języka angielskiego, jakim mogą się pochwalić nasi uczniowie. Z powodu Brexitu jest to prawdopodobnie ostatni rok, w którym rząd walijski dofinansowuje studia dla obywateli Unii.
Cieszymy się tym, że nasi absolwenci naprawdę mogą studiować wszędzie, że są ambitni i ciekawi świata. Wierzymy w ich powodzenie i sukcesy!

Następnego dnia uczniowie klas trzecich liceum udali się na wycieczkę do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1, gdzie specjaliści tam zatrudnieni opowiadali o specyfice swojej pracy, warunkach wykonywania zawodu i ścieżce kariery. Młodzież z uwagą słuchała tych opowieści. Część z nich podjęła już decyzję o studiowaniu pedagogiki, psychologii, fizjoterapii czy logopedii.

W piątek wybrani uczniowie uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych  przez specjalistę z OHP, który w ciekawy i oryginalny sposób przybliżał młodzieży temat przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej, która najczęściej jest czynnikiem decydującym o przyjęciu do pracy.

Z kolei uczniowie klas trzecich gimnazjum wykonywali prace plastyczne na temat "Praca moich marzeń". Efekty ich działań można oglądać na szkolnej wystawie .