"MLEKO ŻYJE" - projekt dla uczniów gimnazjum

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk wraz z Bankiem Żywności w Olsztynie z wykorzystaniem funduszy unijnych zorganizował zajęcia mikrobiologiczne dla uczniów klas II i III gimnazjów z powiatu olsztyńskiego. Warsztaty odbywały się w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących przy ul. Kołobrzeskiej w Olsztynie. Celem badań było oznaczenie flory bakteryjnej mleka pochodzącego od krów z okolic Olsztyna. Projekt trwał przez cały rok szkolny 2013/2014, zajęcia dla poszczególnych szkół trwały po 2 tygodnie.

Uczniowie z naszej szkoły pracowali nad projektem w dniach 3-13 grudnia 2013 r. Grupa dziesięciu uczniów z klas II i III gimnazjum wraz z panią Bożena Lewandowską brała udział w zajęciach mikrobiologicznych w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie. Uczniowie w parach wykonywali badania na próbkach mleka w profesjonalnych laboratoriach.
Odbyło się 6 spotkań. W tym czasie:
  1. Poznaliśmy wyposażenie laboratorium bakteriologicznego oraz zasady obowiązujące podczas pracy w nim,
  2. Dużo dowiedzieliśmy się o bakteriach dobrych i złych dla człowieka,
  3. Dowiedzieliśmy się, że mleko nie jest pozbawione flory bakteryjnej i nie zawsze zawiera tylko te dobre bakterie.
  4. Pobieraliśmy próbki mleka i posiewaliśmy je na płytki Petriego z różnymi podłożami,
  5. Hodowaliśmy bakterie mlekowe z rodzaju Lactococus i Lactobacillus (uznane jako GRAS, czyli organizmy generalnie bezpieczne),
  6. Obserwowaliśmy wzrost bakterii, oznaczając bakterie, które zostały wyhodowane,
  7. Przesiewaliśmy szczepy, które najlepiej urosły, ponieważ głównym celem projektu było sprawdzenie czystości badanego mleka oraz określenie jego zawartości bakteriologicznej.
  8. Wszystko nagraliśmy i sfotorgafowaliśmy.

Zwieńczeniem projektu „Śladami Kopernika” podczas którego realizowane były zajęcia „Mleko Żyje” była konferencja poświęcona przedstawieniu wyników badań oraz promocji Banku Żywności w Olsztynie i Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Podczas konferencji można było również wziąć udział w pokazie chemicznych i fizycznych trików, dzięki którym w zabawny sposób można było czegoś się nauczyć.

Udział w projekcie to świetna okazja do poznania zagadnień, których nie ma w programie szkolnym. To także świetna zabawa w mikrobiologię, która poszerza horyzonty i pokazuje jakie możliwości daje praca w laboratorium. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyliśmy w zajęciach, ponieważ mogliśmy w nich realizować nasze przyrodnicze zainteresowania.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych podczas zajęć w ZSChiO oraz podczas konferencji.