Spotkanie z filozofem. Miłość.

„A może w tych nowych warunkach to miłość właśnie, a nie zdolności naszego rozumu, stanie się tym kryterium, które będzie stanowić o naszym człowieczeństwie?”
26 października 2015 roku po raz kolejny w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z filozofem. W ramach akcji „Filozofia – poznać, zrozumieć, pokochać”, której inicjatorem jest nauczyciel etyki p. Jerzy Rudź, z wykładem wystąpiła – zaprzyjaźniona z naszą szkołą - pani dr Agnieszka Biegalska z Zakładu Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii UWM w Olsztynie. Na spotkaniu obecni byli uczniowie liceum uczęszczający na etykę oraz realizujący rozszerzony zakres języka polskiego. Temat październikowej sesji dotyczył miłości – jej literackich, filozoficznych, psychologicznych i neurobiologicznych uwarunkowań. Czy miłość jest jak narkotyk? Czy świadomość kocha? Czy miłość odbiera rozum? Co wspólnego z miłością mają dopamina, kokaina, adrenalina i kortyzol? Wreszcie, co decyduje o wyborze partnera/ partnerki? – to tylko nieliczne pytania, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi. Na każdy etapie filozoficznego zdziwienia, kiedy już wydawało nam się, że odkrywamy tajemnicę miłości, pani dr A. Biegalska – z właściwą sobie swadą i nieukrywaną satysfakcją - skutecznie rozwiewała naszą nadzieję na ostateczne rozstrzygnięcie. Obrazu omawianej miłości dopełniły recytacje wierszy , które zaprezentowali uczniowie klasy 1A: Justyna Statkiewicz (M. Hillar – My z drugiej połowy XX wieku) i Kacper Burakowski (K. Przerwa-Tetmajer – Kocham Cię za to) oraz Dominika Paździerskaz kl. 2E(J. Tuwim – Ty) . Nie zabrało także filozoficznej klasyki – fragment Uczty Platona w tł. W. Witwickiego odczytała Aleksandra Przybysz z kl. 2E, zaś komentarz do dialogu Platona wygłosił p. Jerzy Rudź.

*A.Biegalska, Gdybym miłości nie miał… Miłość „ludzkich” maszyn, „Filozofia chrześcijańska”, T.11, Poznań 2014.